Windows 10 Oyunlarda Siyah Ekran

İntel i7 7700K

Nvdia GTX 1050 Tİ 

8 GB RAM

Sistemim var her zaman oynadığım PUBG ETS2 GTA 5 gibi oyunlara artık giremiyorum. Oyunu açıyorum ve siyah ekran geliyor görüntü gidiyor ama arka planda uygulamalar çalışıyor. Reset atmak zorunda kalıyorum. 

Windows ve tüm driverlar güncel.

Merhaba Çağatay ÇİFTÇİ,

Microsoft Destek Forumu'na hoş geldiniz.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki adreste belirtilen adımları uygulayınız.

Siyah ekran sorunlarını giderme

Öncelikle bilgisayarınızda bulunan Microsoft .NET FrameworkMicrosoft Visual C++ ve DirectX yazılımlarının güncel sürümlerini kullandığınızdan emin olunuz.

Bilgisayarınızın BIOSChipsetekran kartı ve diğer aygıtlarının, Windows 10 işletim sistemi ile uyumlu olan güncel sürücülerini kurunuz.

+ S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC / SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda,  + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

Ayrıca bakınız: Windows 10'da bilgisayar performansını iyileştirmeye yönelik ipuçları

Ayrıca bakınız: Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ni yükledikten sonra bazı cihazlar “Hey Cortana” veya Chrome gibi belirli uygulamaları kullanırken takılabilir veya donabilir.

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

İletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Cem

Microsoft Türkiye Topluluk Moderatörü
Microsoft Yardım ve Destek Birimi

Microsoft Community, Microsoft TechNet, Microsoft Developer Network Türkiye

3 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tavsiyelerinizi aynen yerine getirdim. Ama hala bu sıkıntıyı yaşıyorum.

2 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Merhaba Çağatay Çiftçi,

Yanıt vermede yaşanan gecikmeden dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim.

Oyun oynarken karşılaştığınız siyah ekran konusunda size yardımcı olmaya çalışacağım.

Sürücülerinizin üretici web sayfasına giderek güncel olup olmadığının kontrol edilmesi, denemesi gereken ilk ve doğru adımlardan biridir. Konu ile ilgili bizi bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdaki yöntemleri deneyiniz ve durumu gözden geçiriniz.

Yöntem 1:

1.Bilgisayarınızı Güvenli modda başlatınız. Nasıl başlatacağınızı bilmiyorsanız bağlantıya tıklayınız.

2. Görev çubuğundaki arama kutusunu seçiniz, Cihaz Yöneticisi yazınız ve ardından Cihaz Yöneticisi'ni seçiniz.

3. Görüntü bağdaştırıcısı seçeneğini genişletiniz.

4. Görüntü bağdaştırıcısını basılı tutun (veya sağ tıklayın) ve ardından Kaldır > Tamam'ı seçiniz.

5. Cihazı sistemden kaldırmak üzere olduğunuzu onaylayan bir mesaj görmeniz gerekir. Bu cihazın sürücü yazılımını sil seçeneği görünürse sürücü yazılımını silmek için bu onay kutusunu seçiniz. Ardından Tamam‘ı seçiniz.

6. Üretici web sayfasından indirdiğiniz sürücüyü çalıştırınız. Eğer Windows 10 ile uyumlu bir sürücü yoksa sağ tıklayarak uyumluluk  modunda çalıştırınız.

Yöntem 2:

Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımlarını kaldırın veya güncelleştirin. Bazı üçüncü taraf virüsten koruma yazılımlarının siyah ekrana neden olduğu bilinmektedir.

Yöntem 3:

Eğer yukarıdaki adımlardan sonra sorun hale devam ederse, Temiz önyükleme yapmanızı tavsiye ederim. “Temiz önyükleme”, Windows'u en az sayıda sürücü ve başlangıç programı kümesiyle başlatır, böylece bir arka plan programının oyununuzu veya programınızı engelleyip engellemediğini belirleyebilirsiniz. Temiz önyükleme yapmak için bağlantıya tıklayınız.

Umarım cevabım yardımcı olacaktır.

Herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duymanız halinde çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Saygılar,

Berna

3 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Mayıs 17, 2024 Görüntüleme: 10.078 Şunlara uygulanır: