Problém se startem Windows 11 Home

Prosím o pomoc s lokalizací problému.

V lednu 2022 jsem poskládal počítač této konfigurace:
Procesor AMD Ryzen 7 5700G,
Základní deska ASUS TUF GAMING B550M-E,
Operační paměť Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, SSD
Seagate FireCuda 520, M.2 - 500GB

S BIOSem, ve verzi v jaké byl dodán a bez změn nastavení a všemi ovladači instalovanými z Windows update jsem nainstaloval Windows 11 Home a cca do října 2022 jsem byl velmi spokojen. Tehdy dorazila aktualizace Windows 22h2 a krátce po instalaci této aktualizace počítač naběhl jen do obrazovky, kde se vstupuje do BIOS a dál se nic nedělo. PC jsem musel opakovaně restartovat a když jsem se dostal do BIOS, tak jsem zadal default hodnoty a po uložení Windows naběhly. Pak to fungovalo několik spuštění PC (cca týden, už si přesně nevzpomínám) a pak se zase problém opakoval. Zpětně jsem zjistil z výpisu Sledování spolehlivosti, že problém nastal právě až po instalaci aktualizace 22h2.

Po nějaké době jsem náhodou zjistil, že po cca 10 minutách, kdy se nic neděje, počítač naběhl sám. Ta doba není vždy stejná, ale trvá to zhruba těch 10 minut než se začne start Windows nebo než se dostanu po stisku klávesy Del do BIOS. „Něco“ to zhruba 10 minut blokuje. Pokud Windows najedou, tak dál už všechno funguje bez problému.

Aktualizoval jsem BIOS i všechny ovladače na poslední verzi. Rady na fórech byly na možné problémy s pamětí a doporučení přehodit mezi sebou paměti ve slotech, paměti otestovat a vypnout Rychlé spouštění. Nic z toho nepomohlo a paměti běží na nativní frekvenci bez přetaktování a bez chyby prošly Mem testem, který je součástí Windows. Pro Rychlé spuštění jsem nezaznamenal změnu, když je zapnuté nebo vypnuté. Procesor rovněž není a nebyl nikdy přetaktovaný.

Po nějaké době jsem našel informaci, že Windows 11 od 22h2 vyžaduje v BIOS zakázání Launch CSM, nastavení Secure boot na Windows UEFI mode a nastavení TPM na Enable firmware TPM. Toto jsem nastavil a po nové instalaci Windows 11 to cca týden nabíhalo, jak má, ale pak se četnost nenaběhnutí postupně zvyšovala a po nějaké době se prodleva naběhnutí Windows ustálila opět na obvyklých cca 10 minutách u každého startu. Možná tak jeden ze sta proběhne bez této proluky.

Občas se stane, že systém nenaběhl ani po 10 minutách a po několika vypnutích se objevila výzva k nouzovému vstupu do BIOS. Po této výzvě jsem nechal BIOS beze změny nastavení jen znovu uložit a Windows se někdy hned a někdy opět po 10 minutách spustily.

Případně se objevila tato výzva, i když jsem s procesorem nic nedělal. (zde google překlad)

Zjistili jsme nový procesor, který změní data/strukturu úložného prostoru pro firmware TPM.
Pokud jste nepoužili funkci TPM, pokračujte stisknutím Y, jinak postupujte podle pokynů níže:
Stisknutím Y resetujte fTPM, pokud máte povolený BitLocker nebo šifrování, systém se bez klíče pro obnovení nespustí.
Stiskněte N pro zachování předchozího záznamu fTPM a pokračování spouštění systému, fTPM u povolte v novém procesoru. Můžete přepnout zpět na starý procesor a obnovit klíče a data související s TPM.

Reset fTMP ani zachování předchozího záznamu fTMP nemělo na další chování žádný vliv, pouze po resetu (klávesa Y) při dalším startu PC tato hláška zmizela. Po stisku N se opakovala při dalším spuštění PC.

Základní deska umožňuje instalaci HW TPM modulu, tomu by měla odpovídat změna nastavení v BIOS u AMD fTPM konfigurace na Enable Discrete TPM místo Enable firmware TPM. HW TPM modul jsem koupil a instaloval do příslušného konektoru a změnu na Discrete TPM jsem provedl, ale výsledek je stejný jak u Enable FirmWare TPM. Zase to čeká cca 10 minut, než se začnou spouštět Windows. V obou případech TPM.msc hlásí, že je TPM připraven k použití a to ve verzi 2.0. Stejně tak v BIOS v menu Trusted Computing je informace TPM 2.0.Device Found. U obou nastavení nepomohlo ani vymazání Secure Boot Keys a následná instalace Default Secure Boot Keys. Nepomohl ani reset BIOS vytažením záložní baterie CR-2032 a následné nové nastavení všech požadovaných hodnot.

Volal jsem na technickou podporu ASUS a tam mi technik sdělil, že pokud je počítač jinak stabilní a problém nebyl před instalací 22h2 a chová se to stejně s využitím TPM v procesoru i samostatným HW TPM, tak je to problém software tedy Windows. Bohužel se mi od října 2022 nedaří najít ani po opakovaných instalacích Windows jak toto vyřešit, vyhledávání na Internetu bylo neúspěšné (možná se ale neumím jen správně zeptat, možné to je) a tak zkouším dotaz přímo u zdroje.

Ještě doplním, že instalace Windows probíhaly jak z flash disku vytvořeného z mediacreationtool.exe, tak z dodaného DVD na systémový SSD vložený do portu PCIe 4.0x4  a při další z instalací i do portu PCIe 3.0x4 . V obou portech se to chová stejně. Verze PCIe nemá na popsaný problém vliv.

Logy nevykazují chybové hlášky, pouze systémový log obsahuje docela dost upozornění k problému se zabezpečením. Zda to souvisí s popsaným problémem nevím. Obsah mohu případně dodat.

Má tento problém nějaké jiné řešení kromě downgrade na Windows 10 (předpokládám, že je možný) do doby, než se do ukončení podpory Windows 10 problém vyřeší?

Závěrem se omlouvám za dlouhý popis, ale zkrácení nevypoví snahu vyřešit problémy, se kterými se od října 2022 potýkám.

* Zkuste nižší číslo stránky.

* Zadejte pouze čísla.

* Zkuste nižší číslo stránky.

* Zadejte pouze čísla.

Volal jsem na technickou podporu ASUS a tam mi technik sdělil, že pokud je počítač jinak stabilní a problém nebyl před instalací 22h2 a chová se to stejně s využitím TPM v procesoru i samostatným HW TPM, tak je to problém software tedy Windows.

Klasicka odpoved technicke podpory, kdyz nevedi, nebo neumeji.

Pokud jejich pocitac neni kompatibilni s Windows, je to prece jejich problem. Nenech se odbyt. S velkou pravdepodobnosti to bude nejaka nekompatibilita nastaveni v BIOS; samizrejme se muze jedna i o HW zavadu

MP

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

To bych rád, ale problém je v tom, že jejich odpověď má logiku. Windows 11 se týká tím, jak zavedli nový způsob zabezpečení a ve 22h2 byly patrně významné změny, které se tohoto chování týkaly. Někdy si říkám zlaté XP nebo ještě lépe W2000. Sice z dnešního pohledu nezabezpečené, ale všechno fungovalo a ke všemu vedl přímočarý přístup.

Spíše než odsoudit podporu, že neumí nebo neví bych potřeboval doporučení, čeho si ještě ze strany Windows Home všimnout aby to vedlo k nějakému cíli. Změna v Registry, nastavení čehokoliv ...? Že bych dostal stanovisko Microsoftu, že je v tom nevinně, abych ho mohl při reklamaci použít, s tím tak nějak nepočítám.

Na druhou stranu, podle toho, že se mi nedaří najít na Internetu řešení, se u mě asi jedná o ojedinělý problém. Základní deska není žádná exotika a použitý procesor také ne. Bohužel vzhledem ke změně zákona (*) je na mě prokázat, že tam problém je. Jenže jak a čím argumentovat? Další problém je v tom, že jsem koupil základní desku i procesor u jiných prodejců a tak nemám dostatečný důvod pro reklamaci ve stylu poslat jim to tam komplet a ať mi prokáží opak. Takže pak snad jedině ty desítky a doufat, že vydrží po dalších odkladech alespoň 10 let.

(*)

- Po novelizaci však podnikatel reklamaci může zamítnout s tvrzením, že při převzetí bylo zboží bez vad. Novela totiž zavádí poměrně zjednodušené pravidlo, kdy bude platit, že pokud není vada na věci už při jejím převzetí, nelze zboží reklamovat.

- Pokud se ale závada objeví v období od 1 roku do 2 let, je to naopak zákazník, kdo musí prokázat, že byla závada na věci už v době doručení. V opačném případě můžete reklamaci zamítnout.

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Ano, nemaji to lehke. Windows se vyvijeji podstatne rychleji nez pred lety. Vyrobci museji svuj HW neustale testovat (k tomu jsou preview verze) a soubezne ladit ovladace / BIOS. Pokud zdetekuji nekompatibilitu, maji kanaly, jak pozastavit upgrade Windows na konretnich MB. Deje se to relativne casto.

Pokud chces za ne delat praci, kterou sis predplatil v cene HW, zkus nasledujici:

Z pocitace odeber, co muzes, at zuzis, na co se soustredit (sit, USB HUB/y, obecne externi periferie, diskretni grafiku... nech jen mys, klavesnici, harddisk, RAM). BIOS nastav konzervativne.; vypni TPM a secure boot; vypni vse, co ma v nazvu "fast" a pod. Zkus instalaci na jiny (SATA) disk. Vypni Windows Fast Startup a hibernaci.

Je mozne, ze vyrobci krivdim a vyseuvedene postupy ti asi uz doporucil ...?

MP

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

To osekání na dřeň už mám za sebou. O vypnutí rychlého spuštění píšu v úvodu a hibernace u klasického PC mi nedává moc smysl, proto tam není. Bohužel má profesní praxe coby správce IT má neblahé důsledky i v penzi a tak některé postupy mám zažité i bez hotline výrobce. A pro úplnost, nedoporučil mi to. Jen už mi příspěvek i tak přišel moc dlouhý, tak jsem o tom nepsal. :-(

Doufal jsem v něco konkrétnějšího, třeba i proč to čeká zrovna těch 10 minut a pak to funguje i když to TPM (pokud je problém zde) má být nová úroveň zabezpečení a bez toho by to prakticky ani nemělo jít spustit. Ale chápu, že se toho moc najít nedá. Já tak platím za chybu poprvé v životě použít AMD a stát se tak placeným betatesterem. Smůla je, že to platím já. Snad W12 budou k HW ohleduplnější a do té doby nějak přežiju s W10.

Ale i tak díky za slova útěchy.

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

AMD jsem nechtel komentovat, ale kdyz sis o to rekl...

Intel je moloch, ale to 2. tisicileti WIntel spoluprace precejen stale jeste nese nejake ovoce. AMD se molochem stava take, ale urcite zkusenosti jim jeste schazeji. Nasledne dtto s MB vyrobci pro AMD. MUJ OSOBNI NAZOR.

MP

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jo, díky za závěr. Vidím, že řešení to nemá. Shlídl jsem se v nízké spotřebě a tak za to pykám. Vzhledem k tomu, že počítač měním po 10 letech, tak ještě těch 8,5 roku nějak vydržet.

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Je u Windows, podobně jako u Linux, nějaký inicializační protokol? Nebo lze u Win, podobně jako v Lin, nastavit v konfiguraci zavaděče rovnou výpis průběhu?

To by hodně pomohlo, protože by se vědělo na co to čeká nebo s čím to má problémy - na co se pak zaměřit.

Když už jsme u toho, tak mi to hodně připomíná chování Linuxu během bootu, když se třeba vinou nekonzistence vrstvy řízení EFI a OS nechce inicializovat nějaké zařízení (většinou problém s připojením disku/svazku, ale např. i síťový adaptér - a může to být i TPM - nelze vypnout úplně?) Také by to mohlo odpovídat problémům někde na úrovni FW SSD vs vrstva ovladače OS.

Jinak ale to je chyba čistě jen MS, že vyvíjí tak nesmyslně překotně a dosti nekoncepčně s těžištěm na funkce místo na funkčnost a s takovým obrovským akcentem na až paranoidní často jen pseudobezpečnost povětšinou bez reálného přínosu, ale spíše naopak s nárůstem problémů. A pokud MS vyvíjí OS i pro tento HW (zdůrazňuje svou univerzálnost), tak to mají dotahovat a né že před roky propustí všechny betatestery a udělají si z uživatelů rukojmí pro svůj busyness - to je vskutku teroristická praktika.

Také bych to neházel úplně na AMD - dost toho, je sice pravda, ale také částečně důsledek velkých leváren v kterých jel jak Intel tak nejspíše i MS.

Všechno je nakonec jen OSOBNÍ NÁZOR, ale některé jsou logicky, empiricky i forenzně podložené ..

A majoritní část těchto problémů je důsledek nevydařené (a opět spíše pseudobezpečnostní) celkové koncepce UEFI. A opět za to z velké části vděčíme firmám Intel a MS.

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Ano.

MP

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Vida - na tohle rozhraní jsem už skoro zapomněl. To by opravdu mohlo napovědět, kde je problém - kde se ten log pak najde?

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Tak finito. Dnes to od rána zkouším spustit a dál než na úvodní obrazovku se nedostanu. A to těch restartů bylo požehnaně. Že by to v MS centrále tady četli a všimli si mé poznámky, že když to je zabezpečení, tak by to vůbec nemělo najet? :⁠-⁠)

Nezbývá nic jiného, než to zkusit reklamovat. Držte mi palce ať to vyjde.

Byla tato reakce užitečná?

Je nám líto, že to nepomohlo.

Skvělé! Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu, pomůže nám zlepšit náš web.

Jak jste byli spokojeni s touto odpovědí?

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

* Zkuste nižší číslo stránky.

* Zadejte pouze čísla.

* Zkuste nižší číslo stránky.

* Zadejte pouze čísla.

 
 

Informace o otázce


Poslední aktualizace: února 10, 2024 Zobrazení: 400 Platí pro: