Bilgisayarı Açınca Bazı Uygulamalar Kendiliğinden Açılıyor

Bazen bilgisayarı açtığım zaman bazı uygulamalar açılıyor. Hatta başlangıçta açılması devre dışı bıraktığım uygulamalar bile açılıyor. Zaten bu uygulamaların normalde açılmaması gerekiyor çünkü açılmasından kastım uygulamanın başlangıçta etkin olup, arka planda çalışması değil, sanki uygulamayı manuel olarak başlatmışım gibi karşımda bitiyor. Yani misal bilgisayarı açtım anında Chrome sayfası açılıyor ben hiçbir şekilde bilgisayara dokunmadığım hâlde. Veya uTorrent başlangıçta devre dışıyken daha demin bilgisayarı açınca sanki kendim açmışım gibi açıldı. Bu genelde sık kullandığım uygulamlarda oluyor. Çünkü uTorrent'ten daha geçen bir şey indirmiştim.

Merhabalar letumexordo,

Bilgisayarınızda sık kullandığınız bazı uygulama ve programların bilgisayarınızı açtığınız anda otomatik olarak açılıyor olmasıyla alakalı size yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle uygulamaların başlangıçta yüklenmek için etkinleştirilip etkinleştirilmediğini yine de kontrol etmek iyi olacaktır. 

Lütfen aşağıdaki adımları izlemek suretiyle söz ettiğiniz uygulamaların başlangıç için etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol ediniz:

• Arama çubuğuna msconfig yazınız ve Sistem Yapılandırması’nı seçiniz. Devam etmeniz için yönetici hesap bilgileri istenebilir.

• Karşınıza çıkan yeni pencerede, Başlangıç sekmesini seçiniz.

• Başlangıçta görünen uygulamaları bulunuz, üzerine tıklayarak Devredışı bırak’ı seçiniz.

Eğer söz konusu programlar başlangıçta yüklemek için etkinleştirilmiş değilse, ya da siz devredışı bırakmış olduğunuz halde programlar hala başlangıçta açılıyorsa; bazı üçüncü taraf uygulama ya da programlar sistemle çakışıyor olabilir. Bu ihtimali kontrol etmek için lütfen bağlantıyı takip ederek Temiz Önyükleme gerçekleştiriniz.

Temiz Önyükleme, Windows’u asgari sayıda program ve sürücüyle çalıştırır. Böylece herhangi bir üçüncü taraf programın sorun yaratıp yaratmadığını görme şansınız olur.

Makaledeki adımları takip ederken lütfen Temiz önyükleme gerçekleştirdikten sonra sorunun nedenini belirleme başlığı altında Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 8 sekmesini genişleterek o aşamaları tamamlamayı unutmayınız. Tek başına temiz önyükleme, sorunları görmenizi sağlamayacaktır. Aşamalarda belirtildiği üzere; öncelikle Microsoft hizmetlerini gizlemek, daha sonra diğer hizmetleri kısım kısım devredışı bırakmak gerekecektir.

Temiz Önyükleme’yi tamamladıktan sonra Temiz önyükleme sorun giderme işleminden sonra bilgisayarı normal başlayacak şekilde sıfırlama başlığı altındaki adımları uygulayarak bilgisayarınızı normal şekilde başlatabilirsiniz.

Bu konuyla alakalı olarak sormak ya da teyit etmek istediğiniz herhangi bir şey olursa size yeniden yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Saygılarımla,

Gözde

16 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Merhabalar letumexordo,

Bilgisayarınızda sık kullandığınız bazı uygulama ve programların bilgisayarınızı açtığınız anda otomatik olarak açılıyor olmasıyla alakalı size yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle uygulamaların başlangıçta yüklenmek için etkinleştirilip etkinleştirilmediğini yine de kontrol etmek iyi olacaktır. 

Lütfen aşağıdaki adımları izlemek suretiyle söz ettiğiniz uygulamaların başlangıç için etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol ediniz:

• Arama çubuğuna msconfig yazınız ve Sistem Yapılandırması’nı seçiniz. Devam etmeniz için yönetici hesap bilgileri istenebilir.

• Karşınıza çıkan yeni pencerede, Başlangıç sekmesini seçiniz.

• Başlangıçta görünen uygulamaları bulunuz, üzerine tıklayarak Devredışı bırak’ı seçiniz.

Eğer söz konusu programlar başlangıçta yüklemek için etkinleştirilmiş değilse, ya da siz devredışı bırakmış olduğunuz halde programlar hala başlangıçta açılıyorsa; bazı üçüncü taraf uygulama ya da programlar sistemle çakışıyor olabilir. Bu ihtimali kontrol etmek için lütfen bağlantıyı takip ederek Temiz Önyükleme gerçekleştiriniz.

Temiz Önyükleme, Windows’u asgari sayıda program ve sürücüyle çalıştırır. Böylece herhangi bir üçüncü taraf programın sorun yaratıp yaratmadığını görme şansınız olur.

Makaledeki adımları takip ederken lütfen Temiz önyükleme gerçekleştirdikten sonra sorunun nedenini belirleme başlığı altında Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 8 sekmesini genişleterek o aşamaları tamamlamayı unutmayınız. Tek başına temiz önyükleme, sorunları görmenizi sağlamayacaktır. Aşamalarda belirtildiği üzere; öncelikle Microsoft hizmetlerini gizlemek, daha sonra diğer hizmetleri kısım kısım devredışı bırakmak gerekecektir.

Temiz Önyükleme’yi tamamladıktan sonra Temiz önyükleme sorun giderme işleminden sonra bilgisayarı normal başlayacak şekilde sıfırlama başlığı altındaki adımları uygulayarak bilgisayarınızı normal şekilde başlatabilirsiniz.

Bu konuyla alakalı olarak sormak ya da teyit etmek istediğiniz herhangi bir şey olursa size yeniden yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Saygılarımla,

Gözde

Zaten dediğim gibi bahsettiğim uygulamalar başlangıçta yüklenmek için etkinleştirilmiş değildi. Soruyu sormadan önce kontrol ettim. Zaten başlangıçta uygulamaların açılmasını devre dışı bıraktığıma göre bunun nasıl yapılacağını biliyor olmam gerek. Zahmet etmenize de gerek yoktu, Google'dan 2 saniyede bulunabiliyor başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakma. Ama yine de yardımcı olma çabanız güzel. :) Keşke Microsoft'un resmî kaynakları da böyle yardımcı olma çabası içine girse, kendini değişen tasarımla birlikte sürekli güncellese. Kaldı ki uygulamalar başlangıçta açılsa bile arkaplanda çalışmaya devam eder, direkt önünüze gelmez. Yani problem uygulamaların başlangıçta etkin olması değil.

E iyi de bu her zaman olan bir şey değil ki. Arada oluyor. Misal şu an uTorrent açılmıyor ama Google Chrome açılıyor.

Yalnız burda yönetici izni vermek için yeni bir hesap oluşturmaktan bahsediyor. Ben normalde hiçbir hesap oluşturmadım sadece İşletim Sistemi'ni kurarken bilgisayara ad verdim, hesap falan oluşturmadım. O hesap oluşturmaya giriyor mu bilmiyorum. Ben hesap oluşturduktan sonra o hesabı silsem her şey eski hâline mi dönecek?

Neyse orada yazan işlemleri yaptım ve birkaç sorum var. Başlangıç programlarında Google Chrome'un aktif olduğunu gördüm. Önce onu belirteyim. Ancak bu işlemleri yaptıktan sonra Google Chrome açılmadı. Yalnız ben kendi hesabımı yönetici olarak atayamadığımdan yeni bir hesap oluşturarak yaptım bu işlemleri. Evet, bir hesabım varmış. :) Olay aynı format atmak gibi yani sanki bilgisayar sıfırlanmış gibi. Bu önceden de böyleydi yalnız belli başlı uygulamalar duruyordu, çoğu uygulama ise yoktu. Garip. Neden çok eski uygulamalar vardı da daha yenileri yoktu merak ettim. Hayır olay zaten komple ayarları vs sıfırlamaksa bütün uygulamaların silinmesi gerek, sadece yeni olanların değil. Her neyse ben bu işlemleri farklı hesaptan yaptığım içi benim ana hesabıma bir etkisi olmuyor değil mi? Bir de daha önceden mi yaptım şu anki yaptığım işlemlerden dolayı mı oldu bilmiyorum ama Tüm Microsoft hizmetlerini gizle'yi seçince orada çıkan her şey devre dışı kalmış bulunmakta. Orada Intel'in belli başlı hizmetleri var, bunları aktifleştirmem gerekmez mi? Mesela Rapid Storage Technology, Sound Blaster Audio Service AE Series, Audio Position Service tarzı servisler var. Ne yapmam gerek? Ve ana hesabımın altında İzin Ver butonu var ve Bu bilgisayarda oturum açabilecek ve bilgisayarı kullanabilecek yazıyor. Bunu yaparsam ne olur?

Çok teşekkür ederim, sayenizde, verdiğiniz kaynakta yazan Microsoft harici bütün uygulamaları devre dışı bırakma olayı yüzünden uygulamalarım çalışmıyor şimdi. Bravo!

Her neyse belki zamanında araştırıp da devre dışı bıraktığım uygulamalarla birlikte her şeyi tekrar etkinleştirdim ve sorun çözüldü!

Bilgisayarımı yeniden başlatmadan önce en son Görev Yöneticisi açıktı ve bilgisayar açılır açılmaz Görev Yöneticisi açıldı. XD Yani uygulamalar çakışma yapmıyor, sizin İşletim Sisteminiz buglu. İşletim Sisteminizi düzeltin.

Aynı şekilde verdiğiniz linkte yazanları yaptıktan sonra bile(etkinleştirdiğim uygulamaları tekrar devre dışı bıraktım) bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Google Chrome açıldı.

8 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Mayıs 9, 2024 Görüntüleme: 12.277 Şunlara uygulanır: