Windows 10 Şifremi Unuttum

Merhaba. Windows 10 işletim sistemi olan bilgisayarımın şifresini unuttuğum için açamıyorum. İçerisinde gerek C gerek D içerisinde de dosyalarım var o nedenle format atmak istemiyorum. Şifremi nasıl öğrenebilir veya nasıl değiştirebilirim? Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ediyorum şimdiden. 

Merhaba zevzekadam,

Microsoft Destek Forumu'na hoş geldiniz.

Konu ile ilgili olarak uygulayabileceğiniz en hızlı ve doğru seçenek parolanızı sıfırlamak olacaktır. Parolanızı sıfırlama şekliniz, oturum açmak için bir Microsoft hesabı veya yerel bir hesap kullanıyor olmanıza bağlıdır.

Ne tür bir hesabınız olduğunu öğrenmek için oturum açma ekranında Oturum açma seçenekleri’ni seçin. Microsoft hesabı  simgesini görürseniz bir Microsoft hesabı kullanıyorsunuzdur. Yalnızca Parola simgesini görüyorsanız bir etki alanı (okul veya iş) hesabınız veya yerel bir hesabınız vardır.

Microsoft hesabınız varsa:

1. Oturum açma ekranında, görüntülenmiyorsa Microsoft hesabınızın adını yazın. Bilgisayarda birden çok hesap varsa sıfırlanacak hesabı seçin.
  2. Parola metin kutusunun altındaki Parolamı unuttum ögesini seçin.
  3. Hesabınızı kurtarın ekranında, Gördüğünüz karakterleri girin metninin altındaki kutuya görüntülenen karakterleri yazın ve İleri’yi seçin.
  4. Kimliğinizi doğrulayın ekranında, güvenlik kodunuzu kısa mesajla veya e-posta ile almak istediğinizi seçin. Kısa mesajla almayı seçerseniz telefon numaranızın son dört rakamını yazın ve Kodu gönder'i seçin. Güvenlik bilgileri ve güvenlik kodları hakkında daha fazla bilgi edinin
  5. Kodu kısa mesaj veya e-posta iletisi olarak farklı bir cihazda aldığınızda kodu girin ve İleri’yi seçin.
  6. Parolanızı sıfırlayın ekranında yeni bir parola oluşturun ve İleri’yi seçin. Bu işlemle yeni parolanız ayarlanır. Oturum açma ekranına geri dönmek için tekrar İleri’yi seçin.
  7. Yeni Microsoft hesabı parolanızla oturum açın.

Yerel hesabınız varsa:

Windows 10, sürüm 1803 kullanıyorsanız ve yerel hesabınıza, parolanızı sıfırlamanıza yardımcı olması için ek güvenlik soruları eklediyseniz oturum açma ekranında Parolayı sıfırla’yı seçin. (Bu bağlantı yanlış bir şifre girdikten sonra görünür.) Ardından güvenlik sorularının cevapları girin ve yeni bir şifre seçin.

Aksi takdirde, Windows 10’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız veya güvenlik soruları eklemediyseniz cihazınızı sıfırlamanız gerekir.

Uyarı

Cihazınız Windows 10, sürüm 1803’ü çalıştırmıyorsa ve güvenlik soruları oluşturmadıysanız yerel bir hesap için unutulmuş bir parolayı kurtarmanın bir yolu yoktur; tek seçenek, cihazınızı sıfırlamaktır. Aşağıdaki adımları uyguladığınızda tüm programlarınız, verileriniz ve ayarlarınız kaldırılır.

1. Kilit ekranının sağ alt köşesindeki Aç/Kapa’yı  seçin.
  2. Shift tuşunu basılı tutarken Yeniden başlat’ı seçin.
  3. Önyükleme seçenekleri menüsünde, Sorun giderme > Bu bilgisayarı sıfırla > Her şeyi kaldır’ı seçin.
  4. Bilgisayarınız yeniden başlatılır ve sıfırlanır.

Yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramazsa Windows parolanızı değiştirme veya sıfırlama hakkında daha fazla yardım alın.

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

İletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılar,

Cem

Microsoft Türkiye Topluluk Moderatörü
Microsoft Yardım ve Destek Birimi

Microsoft Community, Microsoft TechNet, Microsoft Developer Network Türkiye

6 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Mayıs 17, 2024 Görüntüleme: 4.324 Şunlara uygulanır: