Windows 10 Dvd Rom Gözükmüyor

Merhabalar. Lenovo G505 laptop kullanıcısıyım. Bilgisayarımı aldığımda işletim sistemi Windows 8.1'di. Geçen sene yazın gelen güncelleme ile Windows 10 Home Single Language 64bit işletim sistemi kullanıyorum. Son 1 aya kadar herhangi bir problem yoktu fakat 1 aydır sisteme gelen güncellemelerden sonra dvd-rom gözükmüyor. Yani açıp kapatabiliyorım donanımsal sıkıntı yok. Ama bilgisayarıma girdiğimde dvd rom gözükmüyor. Dvd takıyorum, herhangi bir dvd ama hiçbirini okumuyor. Destek sitenizde yer alan yönergeleri cmd üzerinden uyguladım ama değişen bir şey olmadı. Yardımcı olur musunuz?
Yanıt
Yanıt

merhaba ÖmerAcem

micrososft destek forumuna hoş geldiniz

yaşadığınız sorunla ilgili olarak

1.adım

Windows logo tuşu + X tuşlarına aynı anda basın ve açılan pencereden > aygıt yöneticisini seçin >  ve  DVD/CD ROM sürücülerini genişletin

1. güncelleştir seçeneği : güncelleştirerek sorunun çözülüp çözülmediğini gözlemleyin

2. devre dışı bırak : sizde devre dışı bırakılmış ise etkinleştir yazar etkinleştirin

3. sürücüye geri dön : yeni yüklenen Driverlar uyumsuz olabilir bunları kaldırarak eski sürücüye geri geliriz sorun çözülür

4. ise görünüm'e tıklayın > gizli aygıtları göster >DVD/CD ROM sürücülerini genişletin gizli ve görünür tüm sürücüleri kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatarak test edin        

sorun devam ederse

2.adım

başlat menüsü > arama kutusuna > gpedit.msc yazın ve açılan ekrandan >

NOT:  gpedit.msc yalnız Windows 10 pro sürümünde bulunmaktadır Windows 10 home ve single language sürümlerinde bu özellik bulunmamaktadır

kullanıcı yapılandırılması > yönetim şaplonları > sistem çıkartılabilir depolama birimi erişimi > bütün ayarlar yapılandırılmadı olacak

ve yine aynı ekranda bilgisayar yapılandırılması > yönetim şaplonları > sistemçıkartılabilir depolama birimi erişimi > bütün ayarlar yapılandırılmadı olacak

3.adım

CD-ROM  sürücü harfi yoksa eger şu adımları uygulayın

başlat menüsü > arama kutusuna > diskmgmt.msc yazın > açılan ekrandan CD-ROM 0 yazan yerde sag tıklayın > sürücü harfi ve yolu değiştir > gelen ekrandan sürücü harfi atayın

4.adım

sorun devam ederse buradaki makaleden yararlanabilirsiniz

5.adım

güncelleştirmeden sonra sorun olduysa bu güncelleştirmeleri kaldırın ve deneyin

başlat menüsü > arama kutusuna > hizmetler yazın açılan pencereden >Windows update bulun ve >durdurun

, başlat menüsü > arama kutusuna > appwiz.cpl yazın ve açılan pencereden > yüklü güncelleştirmeleri görüntüle > en son

yüklenen güncelleştirmeleri kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatın  bu güncelleştirmenin tekrar yüklenmesini engellemek için ise

başlat menüsü >ayarlar > cihazlar > tarifeli bağlantıları üzerinden indir onay kutusunu açık hale getirin

< Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa" yanıt olarak işaretle " butonuna tıklayınız.>

Saygılarımla

tamer

22 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Mayıs 15, 2024 Görüntüleme: 39.416 Şunlara uygulanır: