Windows 10 Çözülemeyen ve Değişik Mikrofon Sorunu

Merhaba arkadaşlar, bu konuda bana yardım etmek isteyen herkese şimdiden teşekkür ederim.

Bundan 5 ay önce yeni sistemime Windows 10 kurdum, daha sonra sorun yoktu kullandım. Telefon kulaklığı mic olarak kullanamadım. Realtek ile falan dedim realtek desteklemiyor. Gittim USB kulaklık aldım. Sanal 7.1 destekli. Bundan önce Wifi bozuk olduğu için format atmıştım. İntelin çipset driveri bozmuştu geri yükleme noktası da yoktu. Taktık 1 saat kullandım sabah açtım her zaman olduğu gibi Hizmet Ana Bilgisayarı interneti full kullanıyor (güncelleme yapıyor) neyse güncelleme bitti arkadaşla oyuna girdik. Bir baktım sesim gitmiyor. Yok 1 saat düzgün geldi ses sonra gitti. Ondan sonra 2-3 defa format attım, eski isoları yükledim. Güncellemeyi kapattım denedim ne olduysa ses çalışmamaya başladı. Kulaklık Windows 7 de sorunsuz yani kulaklık bozuk değil ama Windows 10'da çalışmıyor. Yani kulaklığın mikrofonu çalıştığı zaman telefon kulaklığımı taksam onunda mici çalışacaktı. Sorun Windows 10'da. Ne yaptıysam değişmedi. Driver güncelledim, sil tekrar kurdum format attım ne olduysa çalışmadı çalışmıyor. Driverler da sorun yok hepsi tamam. Ne olduysa ses algılamıyor.

Mikrofonlu telefon kulaklığını (tek jak) takınca 2 kulaklık ucunu birbirine vurunca çıt çıt diye ses kayıt oluyor Windows'da. Mikrofon değil 2 kulaklığı birbirine vuruyorum metal olduğu için tık tık ses kayıt ediyor Windows ama mikrofonu kayıt etmiyor çok ilginç. Orada mikrofon sesi yok çıt çıt sesi nasıl kayıt ediyor ? USB kulaklıkta ise kendi ses açma, kısma, kapatma ve mikrofon kapatma kısmı var onu vurunca da çıt çıt diye ses kayıt ediliyor. Orada mikrofon yok ama çıt çıt sesi Windows 10'da duyuluyor. Mikrofona konuşuyorum ses yok, üflüyorum ses yok. Anakart biosuna kadar güncelledim sıfırladım onda bile eski versiyonu denedim çalışmıyor. Windows algılıyor ama mikrofondan ses almıyor. Değişik bir sorun. 

Son 5 gündür uğraşırıyorum. Çıldırmak üzereyim denemedik şey kalmadı. DX12 olmadığı iç,in Windows 7-8'e falan da kuramıyorum. 

Yardımlarınızı bekliyorum. 

* Lütfen daha küçük bir sayfa numarası deneyin.

* Lütfen yalnızca sayı girin.

Merhaba Mustafa KARAGÖZ,

Windows 'da yaşanan ses sorunları ile ilgili olarak, lütfen bağlantıya giderek başıllar altındaki yönergeleri cihazınızda uygulayınız.

Ses sorunu yaşayan kullanıcılara çözüm getirmektedir. Lütfen belirtildiği şekilde adımları takip ediniz ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

Not:Gönderdiğim çözüm önerisi Windows 10 başlığı altında olması ile birlikte diğer işletim sistemlerini de kapsamaktadır. 

Herhangi bir başka konuda sorunuzda iletişime geçiniz.

Saygılar,

Bleda

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

16 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Herhangi bir driver sorunu yok. Çünü realtek mici de çalışmıyor, usb mici de. Sorun Windows 10'da ne yaptıysam çözüm bulamadım. Attığınız bağlantıda ki yönergeleri de uyguladım. Çözüm olmadı.

22 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Tekrar merhaba Mustafa KARAGÖZ,

Realtek HD Audio Yöneticisi'ne girip Hoparlör Jak'ına çift tıklayın. Gelen pencereden 3. seçeneği (Kulaklık) seçin ve tamam deyin. Daha sonra pencereden Mikrofon'u seçin. Bu kısımda Mikrofon Desteğini açın. 

Yardımcı olabileceğimiz başka bir konu var ise lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Saygılar,

Bleda

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

Yanıtların için çok teşekkür ederim.

Buda çözüm olmadı. Bunu mikrofonlu kulaklığı mic kısmına takarak denedim ve mikrofonu seçtim aktif ettim bir şey değişmedi.

Olay şu. Kulaklığın sağ ya sol kısmına farketmez elimde tık yapınca Windows bunu kaydediyor. Mikrofona vuruyorum kaydetmiyor. Aynı şey usb micli headset de aynı. Ondada kendi kumandası var ses açma kapama, mic açma kapatma kısma gibi. Oraya elimle tıklatınca da tık ses geliyor ama micden ses gelmiyor. Sadece tıklatma sesi geliyor yanlız. Hoparlöre tuttum sesli biçimde oradan çıkan sesi kaydetmiyor. Windows 7 de denedim sorunsuz çalışıyor. Windows neden mici değil de garip şekilde ilk defa rastladığım kulaklığın ses çıkan yerinden kayıt yapmayı beceriyor. Eğer isterseniz koru ile ilgili video çekebilirim. Çok garip. Mikrofona değil, kulaklığın ses veren yerine tıklatınca ses veriyor. 

Bu soruna çözüm bulursam üzerimden yük kalkacak.

6 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Merhaba Mustafa KARAGÖZ,

Driverları kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?

Anlayışınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederim.

Saygılar,

Bleda

Yardım etmeye çalıştığın için teşekkür ederim Bleda_B,

Dediğini daha önceden defalarca denedim. Sonuç olmadı.

Fark ettim ki format atarken arkaplan resmim kalıyor yani ben Windows 10 format esnasında diski komple silmeme rağmen arkaplan resmim duruyordu. Formata rağmen önceki arkaplan duruyordu. Onuda geçtim 2.formatta ses driverlerı çalışmıyordu güncellemeden sonra indiriyordu. Ancak son formatta driver falan istemedi direk çalışıyordu sonradan yine indirdi güncelledi ama öncekinde ses hiç çalışmıyordu. Yani ben format atsam bile silinmemiş olabilir bazı Windows 10 dosyaları. Bunları nasıl kalıcı olarak silebilirim. Bu nedenden dolayı 200GB'i aştı aylık internet kullanımım 300 olur ay sonuna doğru. Şimdi bir kere daha iso indiriyorum. Olmadı başka yazılım ile boot edip diski silicem. 

Ancak ses gelince bile Windows güncelleme yapıp mikrofonu yine bozuyor. Devre dışı bıraksam diğer güncellemeleri alamayacağım. Servislerden Updateyi devredışı bırakırım ama sonraki güncellemeleri alamam. 

1 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Merhaba Mustafa KARAGÖZ,

Driver güncellemelerini sorun yaşadığınzı mikrofon-kulaklık markasının websitesi üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

- Başka herhangi bir kulaklık ve/veya mikrofonda da aynı sorunu yaşıyor musunuz?

- Sorun yaşanılan ürünün üretici firma websitesini ziyaret ediniz, Cihazın Windows 7'de sorunsuz çalıştığından bahsetmişsiniz, yapılan tüm adımlara rağmen sorun devam ediyor ise, cihaz Windows 10 ile uyumlu değilidir ve bu sadece üretici firma tarafından çözümlenebilecek bir durum.

Anlayışınız ve işbilriğiniz için teşekkür eder,

İyi akşamlar dilerim.

Özgehan

Öncelikle MSI'ın 6 ve 7.nesil yani en güncel işlemciler için çıkarttığı anakart üzerindeki realtek yongasında mikrofonu denedim.(sitesinde şu yazıyor : WHQL ONAYLI.WINDOWS 10 İÇİN HAZIR.)  Jaklı mikrofon çalışmadı. Kulaklıkları birbirine vurunca çıt çıt seri kayıt ediyor ancak mikrofonu kayıt etmiyor problem bu. USB headset aldım mikrofonlu ilk taktığım saatler çalıştı bir kaç saat kadar daha sonra konuşurken senin yine gitmediğini fark ettim. Kısaca diğer W10 ürünlerinde çalışıyor iki mikrofonda. 

En ilginç kısmı jaklı mikrofonu çıkartırken bir cızırdama sesi gelir. Bu sesi Windows 10 kaydediyor saçmalığa bakarmısınız. Bazen telefonla müzik dinlerken jakı çekeriz bir ses gelir cızırtı gibi. Kayıt esnasında jaklı mikrofonu çekerken bu sesi kayıt ediyor şaka gibi. Cızırtı sesini. Jaklı mikrofon dediğim mikrofonlu telefon kulaklığı. Kulaklığı bakın mikrofon değil son sese kadar çekip hoparlöre yaklaştırıyorum o sesi çok az şekilde kayıt ediyor. Çok böyle zor duyulacak cinsten. Jakı hem anakarta hemde ön tarafaftaki ses jaklarına taktım aynı sorun. USB bağlantısı ile yapılandada aynı sorun var. 

Olay driver falan değil ötesinde. 

6 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Merhaba Mustafa KARAGÖZ,

Yaşadığınız sorunla ilgili olarak, üretici firma ile iletişime geçtiniz mi? Eğer sorun donanımsal nedenlerden kaynaklıysa bu durumda bizim tarafımızdan yapılacak herhangi bir işlem mevcut değildir. Şayet sorun Windows'un kendi yazılımsal nedenlerinden kaynaklı ise gereken desteği sağlayabiliriz.

Saygılarımla,

Orkun

1 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

O halde yakında MSI ile iletişime geçip anakartı yollayacağım. Zaten sorgusuz değişim yapacaklardır. Ancak aynı şey USB ile de oluyor bu nedenle çözüm olacağını sanmıyorum. Geldiğinde 1TB taşınabilir HHD'e Windows 7 kurup gerekli driverları da kurup tekrar test edeceğim. Eğer yine çözüm olmazsa sorun Windows 10 ile kaynaklı olacak. Çünkü USB ile taktığım anakartın çipi ile alakalı çalışmıyor. Kendi ses kartı var. Eğer uzaktan yardım ile yapabileceğiniz bir şey varsa gelip bakabilirsiniz. Çünkü anakartı söküp, işlemciden ayırıp paketleyip göndermek biraz zahmetli olacak :) 

3 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Aralık 17, 2023 Görüntüleme: 71.348 Şunlara uygulanır: