System (ntoskrnl.exe) işleminin aşırı cpu kullanımı

Bilgisayarımda görev yöneticisinden baktığım System ve Sistem kesintileri isimli 2 işlem %30 civarında cpu tüketiyor. Bir virüsün buna sebep olduğunu düşünerek bilgisayarıma format attım ama genede durum değişmedi. Bu işlem sürekli çalışmaya devam ediyor ve performans kaybına sebep oluyor . Yardımcı olur musunuz?

Merhaba Emrah72,

Microsoft Destek Forumu'na hoş geldiniz.

Bilgisayarınızın BIOSChipsetekran kartı ve diğer aygıtlarının, Windows 10 işletim sistemi ile uyumluolan güncel sürücülerini kurunuz.

+ S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda,  + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

İletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Cem

Microsoft Türkiye Topluluk Moderatörü
Microsoft Yardım ve Destek Birimi

Microsoft Community, Microsoft TechNet, Microsoft Developer Network Türkiye

24 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Arkadaşlar sorunu kendim çözdüm;

Bilindiği gibi cihazda  2 ekran kartı var

Tasarruf modunda kullanılan onboard intel ve,

Performans modunda kullanılan diğer güçlü ekran kartı bende 

AMD Radeon HD 7400 M Ekran kartı etkin iken yani devrede iken sorun devam ediyor.

AMD Radeon HD 7400 M modeli Ekran kartı var. Bu ekran kartının ya sürücülleri yada başka bir

problemden dolayı bu sorun kaynaklandığını tespit ettim.

ve bu ekran kartını devre dışı bıraktım.

CPU yu meşgul eden sistem kesintileri yine mevcut ama

CPU meşgul etmiyor % 0-1 arası.

Tabii oyun vb ekran kartı performansı gerektiren durumlarda bunu etkinleştirmelisiniz.

Eminim yetkililer bu sorunu görürü ve çözer asıl çözüm gelene kadar, çözüm bu ve bu çözüm

çift ekran kartlı laptop ve sistemler için.

50 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Mayıs 15, 2024 Görüntüleme: 32.439 Şunlara uygulanır: