Pil yüzdesi görünmüyor (Windows 10 - 1903)

Merhaba sayın Microsoft Community yetkilisi,

Birkaç gün önce Windows 10'umu Mayıs 2019 1903 versiyorununa güncellediğimde, aşağıdaki ekran görüntünde görebileceğiniz üzere pil yüzdesinin kaybolduğunu fark ettim.

Sorunu çözmek için öncelikle anakart chipset sürücülerimin üretici firma web sayfasını ziyaret ederek, güncel olup olmadığını kontrol ederek güncel olduklarından emin oldum. 

Ardından Microsoft Community'de benimle aynı sorunu yaşayan kişilerin aldığı yardım cevaplarına göz attıktan sonra;

1. WIN + R tuşlarına basarak, Aygıt Yöneticisi'ni açmak için devmgmt.msc yazdım.
2. Pillerin altında, Microsoft ACPI uyumlu denetim yöntemi piline sağ tıklayıp, Kaldır'a tıkladım.
3. Bilgisayar adıma sağ tıklayıp, Donanım değişikliklerini tara seçeneğine tıkladım.

Fakat bu işlem de sorunumu çözmedi.

Mevcut Windows sürümümü yukarıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz. Konu hakkındaki yardımlarınızı bekliyor olacağım.

Merhabalar Anıl Bey,

Windows 10 bilgisayarınızda sürüm güncellemesi sonrasında pil yüzdesinin kaybolmasıyla ilgili olarak size yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle bağlantıya tıklayarak Windows Update Sorun Gidericisi'ni çalıştırmanızı rica ederim.

Ardından eğer güç ayarlarında bir değişiklik meydana geldiğini düşünmekteyseniz, aşağıdaki adımları takip ederek Güç Planları'nı varsayılana sıfırlayıp geri yüklemeyi deneyebilirsiniz:

• Windows ve X tuşlarına aynı anda basınız.

• Komut İstemi'ni yönetici olarak açınız.

• Aşağıdaki komutu yazıp Enter'a basınız:

powercfg –restoredefaultschemes

Bu prosedür, güç planı ayarlarını varsayılan olarak sıfırlar. Daha önce özelleştirilmiş güç planları kaldırılacaktır.

Başka bir konuyla ilgili olarak sormak ya da teyit etmek istediğiniz herhangi bir şey olursa, size yardımcı olmak adına her daim burada olduğumuzu hatırlatmak isterim.

Saygılarımla,

Gözde

2 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Merhaba Gözde Hanım,

Çözüm önerilerinizin ikisini de denedim fakat sorun hala devam ediyor.

1 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Merhaba Anıl Bey,

Geri dönüşümüz zaman aldığı için üzgünüz. Sorunun yeni gelen güncelleştirmelerle ilgili olup olmadığını belirlemek adına kontrol ettiğimde, bilinen bir sorun olmadığını görmekteyim. Bu durumda öncelikle aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu kontrol etmenizi ve sorunun devam etmesi üzerine güncellemeden önceki bir döneme dönerek sorunu kontrol etmenizi rica ederim.

Windows 10'da görev çubuğuna pil simgesi ekleme makalesindeki adımların hepsinin denendiğinden emin olmanızı rica ederim. Bu adımların bazıları size uyumlu olmayabilir fakat uygulamanızı rica ediyorum.

Başlat menüsünde arama çubuğuna denetim masası yazınız.

Denetim masasında Güç Seçenekleri yazarak çıkan listeden Güç planı seçiniz.

Açılan menüde sol bölümde güç plan ayarlarını değiştiri seçiniz ve gelişmiş güç ayarlarını değiştiri seçiniz.

Açılan pencerede Düşük Batarya Bildirimlerinin ve Kritik Batarya Bildirimlerinin açık olduğundan emin olunuz.

Sorun devam ederse sorunun fişe takılı modda da devam edip etmediğini ve bilgisayar marka ve modelinizi ileterek geri dönüş yapmanızı rica ederim.

Lütfen daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa bize bildirmekten çekinmeyiniz.

Saygılar,

İrem

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa lütfen “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

·

Merhaba İrem Hanım,

Lütfen kusura bakmayın ama; çözüm önerinizi paylaşmadan önce sorunu açıklamak için yazdığım şeyleri dikkatle okumanızı istirham ediyorum. Zira görev çubuğunda pil simgesini görebildiğim için böyle bir ekran görüntüsünü paylaşabildiğimi ve bu sorunla karşılaştığımı, denetim masası ile ilgili vermiş olduğunuz çözüm yönergesinin 1903 sürümü ile uyumlu adımlar olmadığını ve olsa dahi anlamlı bir çözüm sağlamayacağını, yine paylaştığım ekran görüntüsüne bakarak bilgisayarımın fişe takılı modda olduğunu açık bir şekilde fark etmiş olmanız gerekirdi diye düşünüyorum. Ayrıca fişe takılı durumla beraber pil modunda da sorun devam etmekte. Düşük batarya bildirimleri ve kritik batarya bildirimlerinin de konuyla ne kadar alakasız olsalar da açık durumda olduklarından emin olduğumu belirtmek isterim.

Sorunu gidermek için bir önceki sürüme dönme veya bilgisayarı sıfırlama gibi denemeler en basit yol olsa da şimdilik geçerli bir çözüm bulana dek bunları denemek istemiyorum.

Kullandığım bilgisayarın marka ve modeli ise ASUS VivoBook X405UQ.

İlginiz için teşekkür ederim.

3 kişi bu yanıtı yararlı buldu

·

Merhaba Anıl Bey,

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Bir önceki cevabımda ekran görüntüsünde fişe takılı olduğunu gördüğüm için fişe takılı değilken sorunu kontrol etmenizi isteyecektim, karışıklıktan dolayı üzgünüm. Makalenin 1903 sürümü için güncellenmediği içinde geri bildirimde bulundum. Bu konuda anlayışınız için teşekkür ederim. Cevabımda da belirttiğim gibi bazı adımların size uyumlu olmayabilir fakat uygulamanızı rica ettiğimi belirtmiştim bunun sebebi ise tüm ayarların olması gerektiği gibi olduğunu kontrol etmeniz sonunda nihai sonuca ulaşmaktı.

Windows'ta pil yüzdesi temin etmek için sürücülerin güncel olması ve uyumlu olması gerekmektedir. Bu nedenle bu gibi sorunlar büyük olasılıkla sürücülerle ilgilidir. Zaten bütün ayarların olması gerektiği gibi olduğundan emin olduğunu belirtmiştiniz. Bu durumda ben sizden tekrar chipset sürücülerinin güncel olduğunu bilgisayar üreticinizin web sayfasından kontrol etmenizi ve aynı şekilde BIOS'un güncel olduğundan emin olmanızı rica ediyorum. Son Bios güncelleme tarihi 31 Mayıs 2019 olarak gözükmektedir. 

Sorun devam ederse son güncelleme ile bir sürücü uyumsuzluğu oluştuğunu söyleyebiliriz. Durumu uzman ekibimize bildirdim. Bu durumda bilgisayar üreticinizle iletişime geçerek geri bildirimde bulunmanızı ve aynı şekilde Microsoft'da sorunun görünürlüğü için geri bildirimde bulunmanızı tavsiye ederim. 

Geri Bildirim Merkezi uygulaması ile Microsoft’a geri bildirim gönderme;

Bir önceki cevabımda da belirttiğim gibi dilerseniz üreticiniz tarafından yeni bir güncelleme yayınlanana kadar güncellemeden önceki bir döneme geri yükleme gerçekleştirebilirsiniz. 

Sistem geri yükleme noktasından geri yükleme ;

Başka bir konuda yardıma ihtiyacınız olması durumunda veya bu konuda bir sorunuz olması durumunda bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. 

Saygılar,

İrem

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa lütfen “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

·

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Aralık 16, 2023 Görüntüleme: 8.477 Şunlara uygulanır: