Dolby Kapanma Sorunu

Merhaba, yıllardır yaşadığım bir sorun var. Acer Aspire v3-772g kullanıyorum , Windows 10 64 bit . Ne zaman mikrofon kullanan bir uygulama ya da oyuna girsem Dolby kendiliğinden kapanıyor ve ses kalitesi çok düşüyor . Her seferinde manuel olarak açmak zorunda kalıyorum . Çözüm için yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba Mahmut Bey, 

Dolby kapanma sorunu ile ilgili bizimle iletişime geçtiğiniz için çok teşekkür ederim. Lütfen aşağıda yer alan adımları uygulayarak durumu her adımdan sonra kontrol ediniz.

Yöntem 1: Windows'unuzun güncel bir durumda olup olmadığını kontrol etmenizi rica ederim. Bunun için;  Başlangıç  düğmesini seçip Ayarlar  > Güncelleştirme ve Güvenlik  > Windows Update 'e gidin ve bekleyen bir güncelleme var ise gerçekleştirin. 

Yöntem 2: Bilgisayarınızın ses aygıtınınWindows 10 işletim sistemi ile uyumlu olan güncel sürücüsünü üretici web sayfasından edininiz. Ayrıca, aşağıdaki bağlantı aracılığı ile ses aygıtınızda bulunan sorunları nasıl giderebileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ses sorunlarını giderme

Yöntem 3: Kulaklığı seçin, ardından Özellikler'i tıklayın.
Ses penceresindeki kayıt sekmesine geliniz.
Gelişmiş sekmesini tıklayın.
Uygulamaların bu cihazın özel denetimini almasına izin ver onay kutusunun yanındaki onay kutusunu işaretli ise kaldırın.

Sorunun devam etmesi halinde soruların yanıtlarını iletmenizi rica ediyorum,  bu bir sonraki çözüm adımında bize yardımcı olacaktır. 

Windows versiyonunuz nedir? Başlat menüsüne winver yazarak bulabilirsiniz. Ekran görüntüsü iletmeden önce kişisel bilgilerinizi gizlemeyi unutmayınız. Ekran görüntüsü almak için bağlantıdan yararlanabilirsiniz. 

Herhangi bir hata kodu/mesajı ile karşılaşıyorsanız lütfen ekran görüntüsü iletiniz.

Umarım yanıtım yardımcı olacaktır. Durum ile ilgili bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Herhangi başka bir sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

Saygılar,

Berna

Bu yanıt yararlı oldu mu?

Yardımcı olmadığı için üzgünüz.

Harika! Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bu yanıttan ne kadar memnun kaldınız?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Ancak söylediğiniz yöntemler maalesef işe yaramadı.

Ses sürücümü güncelledim ama sonuç değişmedi.Bu sorunu yıllar önce bir şekilde çözmüştüm ama nasıl çözdüğümü hatırlayamıyorum.Sorun özellikle Valorant, League Of Legends, Counter-Strike:Global Offensive gibi mikrofon kullanmam gereken uygulamalarda oluyor.Herhangi bir uygulama kullanmadığımda Dolby açık kalmaya devam ediyor ancak mikrofon kullanmaya başladığım an kendiliğinden kapanıyor.Windows sürümümün ve sürücülerimin ekran görüntüsünü ekliyorum.Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Kişisel bilgiler moderatör tarafından kaldırılmıştır. 

Windows versiyon: 1909 (18363.959)

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz sitemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır.

Tekrar merhaba MahmutPırlak,

Geciken yanıtımıza gösterdiğiniz anlayış için teşekkürler.

Sağladığınız ayrıntılı bilgiler ve ekran görüntüleri için de ayrıca teşekkür ederim.

Yaptığım araştırmada, Dolby ses özelliğini kullanan pek çok kişinin, geçmişten süre gelen bir şekilde bu hatayla karşılaştığını görüyorum. Bazıları bu sorunla başa çıkmak için Dolby'i tamamen devre dışı bırakmış, bazıları ise farklı çözümler uygulamışlar. Sizin için uygun olabileceğini düşündüğüm birkaç tanesini paylaşmaya çalışacağım.

Ağ bağdaştırıcınızın güncel sürücüsünü üretici firmanın web sitesinden indirip yüklemeyi deneyin. Beraberinde yüklenecek ses sürücüleriyle sorun  çözülebilir. Benzer şekilde, ekran bağdaştırıcınız için de aynı işlemi gerçekleştirin.

Dolby için cihazınız ve anakart chipset için uygun olan güncel sürücüleri, Acer web sitesinden indirip yüklemeyi deneyin.

Geçici çözüm olarak bazı kullanıcıların, Dolby'nin kapanmasına neden olan bir uygulama başlattıktan sonra uygulamayı açık bıraktıklarını ve bilgisayarlarını bu şekilde kullanmaya devam ettiklerini, böylece farklı uygulamalar başlatıldığında Dolby'nin devre dışı kalmadığını öğrendim. Dilerseniz bu yöntemi de kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu konuda daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, iletişim kurmanız halinde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Konuyla ilgili ek bilgi ve yardım için, üçüncü parti forumlarda araştırma yapabileceğiniz gibi, Acer veya Dolby web sitelerinden, forumlarından veya yardım sayfalarından da faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Umuyorum sorununuzu bir an önce çözüme ulaştırabilirsiniz. 

Başka bir konuda sorunuz olursa da çekinmeden bizimle yeniden iletişim kurabilirsiniz.

Saygılarımla,

Kayhan_N

<Bu ileti veya öneriler size yardımcı olduysa “Yanıt olarak işaretle” butonuna tıklayınız.>

Merhaba,

Cevabınız için teşekkürler ama maalesef dediğiniz adımlar çözüm sağlamadı.Sitede dolaşırken aynı sorunu yaşayıp çözen birini gördüm ama yaptığı çözümü anlayamadım.Bu çözümü açıklarsanız çok sevinirim.

https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/dolby-digital-plusın-kapanıp/06ecd757-d257-4926-a9f3-ecc58fc7ad61

Merhaba MahmutPırlak, 

Yanıtımızın gecikmesinden dolayı göstermiş olduğunuz anlayışa çok teşekkür ederim, konu ile ilgili geri bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. 

Paylaşmış olduğunuz bağlantıda kullanıcımızın öncelikle mikrofonu devre dışı bıraktığını görüyorum. Bunun için; Başlat Menüsüne sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi'ne tıklayın. Ses girişleri ve çıkışları bölümünün altında Mikrofon girdisini bulun ve üzerine sağ tıklayıp Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. Ardından üreticiden farklı bir mikrofon için sürücü indirdiğini görmekteyim ancak nereden ve ne tür bir sürücü indirdiğine dair bir yorum yapmak zor olacaktır. 

Sürücülerinizi uyumluluk modunda kurmayı deneyerek durumu kontrol edebilirsiniz. Üretici web sitesinden güncel sürücüleri indiriniz, burada kurulum dosyasını göreceksiniz, ardından aşağıda yer alan adımları takip ediniz. 

1. Sürücü kurulum dosyasını sağ tıklatınız ve özelliklere tıklayınız.
2. Uyumluluk sekmesini tıklayın ve "Bu programı uyumluluk modunda çalıştır" kutusunu işaretleyiniz.
3. Yüklemek için dosyayı çalıştırınız Uygula'ya tıklayınız ve Tamam'ı tıklayınız.

Umarım bu adımlar bir ilerleme kaydedilmesinde yardımcı olacaktır. Durumun nasıl gittiği konusunda haberdar etmenizden memnun oluruz. Başka sorularınız olursa iletmekten lütfen çekinmeyiniz. 

Saygılar,

Berna

Merhaba 

İlginiz için teşekkür ederim ama maalesef hala çözüm bulamadım.

Soru Bilgisi

Son Güncelleştirme: Mayıs 2, 2024 Görüntüleme: 587 Şunlara uygulanır: