Πρόβλημα με τους ελληνικούς xαρακτήρες στα Windows

Καλησπέρα! Αναβάθμισα από Windows 8 σε 8.1. Κατέβασα το Greek Language Pack για Windows και ρύθμισα τα Ελληνικά σαν πρωτεύουσα γλώσσα. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν μου αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες και μου τους εμφανίζει αλαμπουρνέζικα!!! Κανένα πρόβλημα με τους Αγγλικούς χαρακτήρες και τους αριθμούς. Π.χ.: Ένα αρχείο .SRT  με ελληνικούς υπότιτλους για μια ταινία, αν το ανοίξω με το WordPad, οι χαρακτήρες δεν διαβάζονται. και αν το εισάγω το SRT στο Media Player Classic την ώρα που προβάλω την ταινία, μου εμφανίζει τους υπότιτλους αλαμπουρνέζικά. Το ίδιο αρχείο, αν το ανοίξω με MS Word, και βάλω κωδικοποίηση: Windows (προεπιλογή) τους χαρακτήρες τους εμφανίζει μη αναγνώσιμους, ΕΝΩ αν βάλω κωδικοποίηση: Άλλη-> Ελληνικά (Windows), μου εμφανίζει ωραιότατα αναγνώσιμα ελληνικά γράμμα τα όπως πρέπει! Επίσης, το πρόβλημα εμφανίζεται και στα παράθυρα μηνυμάτων των Windows, π.χ. για ένα σφάλμα σε μια εφαρμογή. Αν ρυθμίσω τα αγγλικά σαν πρώτη γλώσσα των Windows, το μήνυμα μπορώ να το διαβάσω με αγγλικούς χαρακτήρες, αν ρυθμίσω τα ελληνικά, δεν μπορώ να διαβάσω τους χαρακτήρες. Παρακαλώ, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί εμφάνισε το πρόβλημα, (φταίει το πακέτο γλώσσας, οι γραμματοσειρές, κάτι άλλο) και πώς μπορώ να το διορθώσω; Ευχαριστώ!

Πληροφορίες ερώτησης

Τελευταία ενημέρωση στις Δεκεμβρίου 1, 2019 Προβολές 23.797 Ισχύει για:

Παρακαλούμε ακολουθήστε την παρακάτω διαδρομή και ελέγξτε την τρέχουσα γλώσσα για τα προγράμματα που δεν υποστηρίζουν Unicode:

• Κάντε δεξί κλικ στο εικονίδιο των Windows από την επιφάνεια εργασίας και επιλέξτε Πίνακας Ελέγχου.
  • Έχοντας επιλεγμένη την Προβολή κατά: των εικονιδίων Μικρά εικονίδια, κάντε κλικ στην επιλογή Περιοχή.
  • Στο παράθυρο Περιοχή, πηγαίνετε στην καρτέλα Διαχείριση. Στο δεύτερο πλαίσιο Γλώσσα για τα προγράμματα που δεν υποστηρίζουν Unicode, δείτε τη γλώσσα που είναι επιλεγμένη. Εάν δεν είναι επιλεγμένο Ελληνικά (Ελλάδας), κάντε κλικ στο κουμπί Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων συστήματος... και κάντε την κατάλληλη επιλογή.
  • Ολοκληρώστε τα βήματα επανεκκίνησης που θα σας ζητηθεί από το σύστημα.
Αν η παραπάνω δημοσίευση απαντά στο ερώτημά σας, πατήστε την ένδειξη "Σήμανση ως απάντηση"

116 άτομα βοηθήθηκαν από αυτήν την απόκριση

·

Επιλύθηκε το πρόβλημά σας;

Συγνώμη αυτό δεν βοήθησε.

Τέλεια! Ευχαριστούμε που επισημάνατε αυτό το στοιχείο ως απάντηση.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απόκριση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τα ελληνικά μετά την αναβάθμιση. Το κύριο πρόβλημα υπάρχει όταν κατεβαζω κάποιο αρχείο από το Internet πχ ένα pdf με ελληνικό όνομα. Το όνομα σε αυτή την περίπτωση εμφανίζεται πάντα με περιεργους χαρακτήρες. Με τα W8 δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Εμφανίστηκε μετά την αναβάθμιση σε W8.1.

Για παράδειγμα:

Όταν κάνω download από τον ΙΕ μου βγάζει για τίτλο: "Σύστημα αυτονομίας ΞΊΞ±ΞΉ διαχείρισης,  ελέγχου καύσης ξυλολέβητα.pdf"

Το ίδιο αρχείο με download από chrome εμφανίζει το όνομα σωστά: "Σύστημα αυτονομίας και διαχείρισης,  ελέγχου καύσης ξυλολέβητα.pdf"

Δοκίμασα τη λύση που προτείνεται πάρα πολλές φορές αλλά δεν αλλάζει κάτι.

Προφανώς είναι κάποιο άλλο πρόβλημα. 

18 άτομα βοηθήθηκαν από αυτήν την απόκριση

·

Θα υπάρξει κάποια στιγμή λύση στο πρόβλημα; Γιατί δεν απαντάτε;

16 άτομα βοηθήθηκαν από αυτήν την απόκριση

·

Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα, αλλά όταν έκανα την ρύθμιση στην Περιοχή, το πρόβλημα λύθηκε.

16 άτομα βοηθήθηκαν από αυτήν την απόκριση

·

Ευχαριστώ πολύ