Έλεγχος Λογαριασμού χρήστη (UAC)

Καλησπέρα σας, 

Διάβασα την παρακάτω ερώτηση-απάντηση.: "Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω τον Έλεγχο λογαριασμού χρήστη (UAC);"  και προσπάθησα να απενεργοποιήσω  αυτή την εφαρμογή καθώς σε οποιαδήποτε ενέργεια (π.χ. θέλω να κατεβάσω κάποια προγράμματα και όταν πάω να κάνω επιβεβαίωση μου εμφανίζει μόνο "όχι"  ως επιλογή!!!) που κάνω στο  pc μου δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.Κάνοντας λοιπόν ότι προαναφέρατε πάλι μου εμφανίζει το μήνυμα του ελέγχου και πάλι μου έχει ως επιλογή μόνο το ΟΧΙ!! 

Σας παρακαλώ πολύ, πείτε μου τι μπορώ να κάνω για να  το διορθώσω έγκαιρα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Γενικά, δεν πρέπει να απενεργοποιείται ο UAC για λόγους ασφαλείας.

Τώρα ως προς το πρόβλημα:

Δεν πατιέται το 'Ναι' στο παραθυράκι του UAC; Είναι γκριζαρισμένο ή δεν εμφανίζεται καθόλου; Τι ακριβώς εμφανίζεται αντί για το παρακάτω παράθυρο;

Δεν έχω ξανακούσει πουθενά το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Αρχικά θα δοκίμαζα έλεγχο για ιούς χρησιμοποιώντας το Microsoft Safety Scanner από εδώ (λήψη και εκτέλεση πλήρους σάρωσης συστήματος).

Στη συνέχεια θα δοκίμαζα έλεγχο ακεραιότητας των αρχείων του συστήματος: Ενώ βρίσκεσαι στην επιφάνεια εργασίας (desktop) πληκτρολόγησε Win+X (λογότυπο των Windows και πλήκτρο Χ) και στη συνέχεια επέλεξε 'Command Prompt (administrator)' ή αλλιώς 'Γραμμή Εντολών (διαχειριστής)'. Εκεί πληκτρολόγησε την εντολή 'sfc /scannow' (χωρίς τα εισαγωγικά) και πάτα Enter. Η εκτέλεση διαρκεί κάποια ώρα. Ποια είναι τα αποτελέσματα; Βρέθηκαν και διορθώθηκαν προβλήματα ή όχι;

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σας,

η επιλογή "ναι" είναι γκριζαρισμένη και δεν μου επιτρέπεται να πραγματοποιήσω καμία καινούργια ενέργεια..

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Αρχικά δοκίμασε τις δύο ενέργειες που πρότεινα προηγουμένως (σάρωση για ιούς και έλεγχο αρχείων συστήματος) και ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Μία επιπλέον ερώτηση: Πώς απέκτησες τα Windows 8; Ήταν προεγκατεστημένα στον υπολογιστή που αγόρασες, έκανες επί τόπου αναβάθμιση (upgrade) από μια προηγούμενη έκδοση (πχ. Windows 7) ή καθαρή εγκατάσταση (custom - clean install) με διαμόρφωση (format);

Ενδέχεται να χρειαστεί επανεγκατάσταση των Windows εξαιτίας του προβλήματος που αναφέρεις. Η διαδικασία όμως μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση.

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Ήταν εγκατεστημένα στον υπολογιστή που αγόρασα.Προσπάθησα να κάνω και τις δυο ενέργειες που μου προτείνατε αλλά δεν επιτρέπονται να γίνουν λόγω του προβλήματος που ανάφερα ..

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Δοκίμασε να πραγματοποιήσεις "ανανέωση" συστήματος (refresh).

Αυτή η ενέργεια θα επανεγκαταστήσει αυτόματα τα Windows 8 διατηρώντας τα προσωπικά σου αρχεία, τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που εκτελούνται στο μοντέρνο περιβάλλον, αλλά θα διαγράψει όλα τα υπόλοιπα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει.

Πήγαινε σε μια δεξιά γωνία της οθόνης μέχρι να εμφανιστεί η πλαϊνή μπάρα, κάνε κλικ στο εικονίδιο 'ρυθμίσεις' και μετά στο 'αλλαγή ρυθμίσεων υπολογιστή'. Στη συνέχεια μπες στην κατηγορία 'Γενικά' και ξεκίνα τη διαδικασία Ανανέωσης πατώντας το κατάλληλο κουμπί. Η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει αρκετή ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/restore-refresh-reset-pc 

(αναφέρεται σε Windows 8.1 που έχουν μικρές διαφορές από τα 8)

Καλή επιτυχία!

Σημείωση:

α) Είναι πάντα καλό να δημιουργείς αντίγραφα ασφαλείας των προσωπικών σου αρχείων πριν πραγματοποιήσεις οποιαδήποτε μεγάλη μεταβολή στον υπολογιστή αλλά και γενικότερα κάθε τόσο για προληπτικούς λόγους.

β) Θυμήσου πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα. Για παράδειγμα, προηγήθηκε μήπως η εγκατάσταση κάποιου προγράμματος; Εάν ναι, τότε απεγκατέστησε το πρόγραμμα και δες αν λύθηκε το πρόβλημα.

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Λοιπόν το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν κατέβασα το windows 8.1 από το store, έχω κάνει ανανέωση στο σύστημα πριν λίγο καιρό αλλά δεν είδα βελτίωση και για αυτό κατέφυγα σε εσάς, μήπως μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Βρήκα μια πιθανή λύση για την περίπτωση που το πρόβλημά σου εμφανίζεται έτσι:

Βήμα 1: Συνδέσου στον υπολογιστή σε Ασφαλή Λειτουργία (safe mode).

Στην οθόνη έναρξη πληκτρολόγησε 'msconfig' και πάτα Enter. Στο παράθυρο που ανοίγει πήγαινε στην καρτέλα 'εκκίνηση' (boot), επέλεξε το πλαίσιο ασφαλής εκκίνηση (safe boot) και πάτα ΟΚ. Κάνε επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Βήμα 2: Ενεργοποίησε το λογαριασμό Διαχειριστή (Administrator) μέσω ασφαλούς λειτουργίας.

Έχοντας συνδεθεί σε ασσφαλή λειτουργία, στην οθόνη έναρξη πληκτρολόγησε 'cmd' , κάνε δεξί κλικ στη 'γραμμή εντολών' (command prompt) και μετά 'εκτέλεση ως διαχειριστής' (run as administrator). Πληκτρολόγησε τις παρακάτω εντολές για ενεργοποίηση του administrator account και την επαναφορά κωδικού πρόσβασης:

net user administrator /active:yes

net user administrator password

Κάνε επανεκκίνηση του υπολογιστή και συνδέσου στο λογαριασμό Administrator. Αν συνδεθείς κατευθείαν στο δικό σου λογαριασμό, πραγματοποίησε έξοδο (sign out) κάνοντας κλικ στο όνομά σου στην οθόνη Έναρξη και μετά συνδέσου στον Administrator.

Βήμα 3: Δώσε δικαιώματα διαχειριστή στον δικό σου λογαριασμό.

Άνοιξε και πάλι τη γραμμή εντολών ως διαχειριστής (όπως περιγράφεται προηγουμένως). Εκτέλεσε την παρακάτω εντολή

net localgroup Administrator [όνομα_λογαριασμού_σου*] /add

*πχ. Georgia

Βήμα 4: Κάνε επανεκκίνηση του υπολογιστή, συνδέσου στον κανονικό λογαριασμό σου και δες αν το πρόβλημα λύθηκε.

Εφόσον όλα πήγαν καλά, απενεργοποίησε και πάλι το λογαριασμό Administrator, ανοίγοντας από τον λογαριασμό σου τη γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή και πληκτρολογόντας την παρακάτω εντολή

net user administrator /active:no

Ήταν χρήσιμη αυτή η απάντηση;

Συγνώμη, αλλά η ενέργεια δεν βοήθησε.

Τέλεια! Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

 
 

Πληροφορίες ερώτησης


Τελευταία ενημέρωση Μαρτίου 5, 2024 Προβολές 534 Ισχύει για: