Επαναλαμβανόμενο μήνυμα για επανεκίννηση των windows

Ξαφνικά το λάπτοπ σχεδόν με "φρέσκα" τα windows 10 και με όλα τα update μέχρι σήμερα, μου βγάζει σήμερα το βράδυ το μήνυμα που βλέπετε στην εικόνα:

"Οι ρυθμίσεις για το υλικό σας έχουν αλλάξει. Επανεκιννήστε τον υπολογιστή σας για να εφαρμοστούν οι αλλαγές αυτές"

Πραγματοποιώ συνεχείς επανεκιννήσεις αλλά το μήνυμα δε λέει να φύγει. Εκτός από την εγκατάσταση του winrar και κάποιες αλλαγές στο κανάλι του router μου, δεν έχω κάνει κάτι άλλο. Διέγραψα το winrar (μήπως επηρέασε κάτι) αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια οδηγία;

Σας ευχαριστώ

Καλημέρα adonisk,

Aναφορικά με το παραπάνω σφάλμα το οποίο λαμβάνεις, φαίνεται ότι το πρόβλημα ενδεχομένως προκύπτει λόγω κάποιου καταστρεμμένου αρχείου του συστήματος. Για το λόγο αυτό, προκειμένου να βεβαιωθούμε ότι όντως το πρόβλημα προκύπτει λόγω των παραπάνω σου συνιστούμε να προβείς στις παρακάτω ενέργειες:

Α. Εκτέλεσε το Εργαλείο Ελέγχου Συστήματος (SFC), για την επιδιόρθωση αρχείων που απουσιάζουν ή καταστραμμένων αρχείων του συστήματος:

1. Πίεσε Windows key+ X .
2. Eπίλεξε Γραμμή εντολών (Διαχειριστής) (Command Prompt (Admin).

3. Στη Γραμμή εντολών, καταχώρησε την παρακάτω εντολή sfc /scannow και πίεσε Enter.
4. Eάν δεν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ακολουθώντας τα παραπάνω βήματα, πραγματοποίησε Επανεκκίνηση του υπολογιστή και έλεγξε εάν το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται.

Αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορείς να εκτελέσεις το παραπάνω πρόγραμμα, θα βρεις στην ακόλουθη σελίδα.

Β. Εάν το πρόβλημα δεν καταφέρει να επιλυθεί μέσω των παραπάνω βημάτων, στη συνεχεία μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις την εντολή DISM ή το εργαλείο System Update Readiness.

1. Πίεσε Windows key+ X .
2. Eπίλεξε Γραμμή εντολών (Διαχειριστής) (Command Prompt (Admin).

3. Στη Γραμμή εντολών, καταχώρησε τις παρακάτω εντολές (μία -μία λαμβάνοντας υπόψιν το κενό πριν τις κάθετες γραμμές):  

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Dism /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορείς να εκτελέσεις την παραπάνω εντολή, μπορείς να επισκεφτείς την παρακάτω σελίδα

Γ. Εάν το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται, τότε σου συνιστούμε να απενεργοποιήσεις προσωρινά οποιοδήποτε λογισμικό προστασίας ιών τρίτων μερών και έλεγξε εάν επιλύσει το πρόβλημα.

Σημείωση: Πριν προχωρήσεις σε αυτήν τη διαδικασία, βεβαιώσου ότι  είσαι σε θέση να εγκαταστήσεις/ ενεργοποίησεις  εκ νέου το Anti-Virus.Στη συνέχεια αφού προβείς στην παραπάνω ενέργεια, παρακαλώ ενεργοποίησε και πάλι το antivirus. 

Ελπίζω οι παραπάνω οδηγίες να φανούν χρήσιμες.

Με εκτίμηση,

Ιωάννα Σ.

Εάν η παραπάνω απάντηση σας φάνηκε χρήσιμη, κάντε κλικ στην επιλογή ‘’Σήμανση ως πολύτιμου’’.

1 άτομο βοηθήθηκε από αυτήν την απόκριση

·

Επιλύθηκε το πρόβλημά σας;

Συγνώμη αυτό δεν βοήθησε.

Τέλεια! Ευχαριστούμε που επισημάνατε αυτό το στοιχείο ως απάντηση.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απόκριση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Σας ευχαριστώ Πολύ για τις οδηγίες σας. Με βοήθησαν να αποκαταστήσω το πρόβλημα μου. Να είστε καλά!

Adonis

Επιλύθηκε το πρόβλημά σας;

Συγνώμη αυτό δεν βοήθησε.

Τέλεια! Ευχαριστούμε που επισημάνατε αυτό το στοιχείο ως απάντηση.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απάντηση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας. Μας βοηθούν να βελτιώσουμε την τοποθεσία.

Πόσο ικανοποιημένοι είστε με αυτήν την απόκριση;

Σας ευχαριστούμε για τα σχόλιά σας.

Πληροφορίες ερώτησης

Τελευταία ενημέρωση στις Νοεμβρίου 16, 2019 Προβολές 1.402 Ισχύει για: