Virtuální sériový port

Zdravím všechny uživatele Windows 10 se skromným dotazem - jaký software používáte pro vytváření virtuálních sériových portů? 

Poznámka: Podrobnosti a detaily k problematice jsem smazal. Vyvolávaly dojem reklamy. V žádném případě však nechci, aby s tímto bylo moje jméno (nevystupuji zde anonymně) spojováno. Pokud je považován můj dotaz za nevhodný na tomto fóru, velice se všem omlouvám. 

Informace o diskuzi

Poslední aktualizace října 25, 2019 Zobrazení 53 Vztahuje se na:

Toto je reklama, nebo ano? Reklamy mazeme!

Osobne pouzivam pro profi pouziti adaptery Moxa.

M

Za info o Moxa díky. Nahlédnul jsem na jejich stránky a viděl multiple serial ethernet adaptéry, ale už jsem tam na první pohled neviděl nic o SW. Ale to si najdu nebo se zeptám. 

No, Mirku, pokud vidíš můj dotaz jako reklamu a cítíš se býti Bohem, tak ho smaž. Já např. absenci virtuálních portů vidím jako službu, která ve Windows chybí. Proto dotaz k tomu, jak to dělají druzí. Ale to je věc názoru. Neberu Ti ten Tvůj, přestože ten můj je jiný. 

Nechápu proč by to mělo být součástí OS. Tyto SW nemají bez toho HW žádné opodstatnění, takže to že se dodávají jako ovladače k HW je jenom správně.

Ve firmě používáme vlastní výrobek ale založený na čipu od FTDI, kteráž to firma dodává i standatní ovladače jak pro připojení do PC (do USB), tak pro vytvoření sériového virtuálního portu. To ale připojí komunikaci místo RS232 (které už v PC nebývají) do USB a vytvoří virtuální port.

Další vlastní výrobek je založený na XPORTu od Lantronixu. To asi funguje naprosto stejně jako to máš v provozu ty. Lantronix k tomu dodává vlastní SW který umí vytvořit připojit více těchto krabiček na virtuální porty.

--

Ten SW který popisuješ ty existuje i v placené verzi a v té umí připojit více portů, tedy stačí jen koupit licenci a budeš mít to co potřebuješ. Jde ti tedy o cenu?

Pokud by se toto integrovalo do Windows, dopadlo by to velice pravděpodobně jako v dalších případech, kdy integrace něčeho dalšího do Windows skončila žalobou a rozhodnutím EU o nutnosti odebrání příspušného SW z Windows nebo dokonce nabízení konkurenčních SW pro výběr (proboha jen ne žádný další ballot screen).

.

JCH 
Jak se ptát na webových fórech:   http://www.hash.cz/inferno/otazky.html
Návody, obrázkové návody a zajímavé odkazy: http://1url.cz/@Navody

Pane kolego, děkuji za informaci. USB to serial čipy FTDI používám samozřejmě dlouhá léta. Stejně, jako např. čipy CH340. Důvod je prostý, Windows si vždycky našly ovladač. Ale tato problematika není předmětem mého zájmu. Na řešení Lantronix se rád podívám a ověřím si, do jaké míry je transparentní,  snadno konfigurovatelné a otevřené. Tj. schopné pracovat i s jiným HW. Děkuji za informaci, vlastní zkušenost však nemám. Řešení, které jsem popsal, ale příspěvek jsem smazal, nechci být spojován s žádnou reklamou, to opravdu nemám zapotřebí, mělo obrovskou výhodu. Vytvořilo virtuální port. Na tom portu umělo komunikovat, tj. přenášet bajt po bajtu a tyto bajty odesílat na IP adresu a port. Pokud byl na té IP adrese server, který uměl na stejném portu naslouchat a směrovat, pak se ta data obejvila, opět bajt za bajtem na sériovém portu. To předpokládám, že dělá i ten XPORT. Zmínil jsi víceportové zařízení. Ano ta nejmenovaná firma ho má, ale to již není otevřené řešení, jako verze single COM. To je řešení, které je velice proprietární a umí komunikovat pouze s výrobky té firmy. Za licenci bych i zaplatil, firmu jsem kontaktoval, aby mi sdělili cenu. Nejde mi tedy o cenu. Jde mi o otevřené řešení, které je možné používat s různým HW. 

K legislativnímu názoru, zda by to, či ono skončilo u soudu se nechci na tomto fóru a ani na žádném jiném vyjadřovat. 

Názor na to, zda má být služba součástí operačního systému, na kterou jsem se dotázal, máme a budeme mít určitě Ty a já rozdílný. Já rozhodně nepovažuji sériové rozhraní za mrtvé. Sériový port používá obrovské množství aplikací pro desktop. Komponenty pro programování jsou součástí např. Visual Studia od verze VS 2008, knihovny pro programování TCP socketu také. Sériový port umí transparentně celá řada technologií, např. Bluetooth. Vytváření virtuálních sériových portů určitě umí celá řada aplikací třetích stran. A já nevidím jediný důvod, proč by nástroj neměl být součástí operačního systému pro desktop, když už nám z HW vymizely rozměrné konektory Cannon, ale existují naprosto otevřené technologie, které jsou miniaturní, levné, snadno administrovatelné a hlavně transparentní,  otevřené a mají ten sériový port. Proto jsem tuto vizi napsal na fóru, u kterého předpokládám, že jsou lidé, kteří dávají Microsoftu zpětnou vazbu. Možná však Microsoft o zpětnou vazbu nestojí, má své vize. Proto jsem se všem účastníkům fóra omluvil a dělám to znovu. Nemám zapotřebí kdekoliv obtěžovat.

Osobne preferuju USB to serial chipy prolific, ale je pravda, ze "diky" tomu, ze jsou nejrozsirenejsi, existuje spousta nekvalitnich napodobenin. Ty pak prolificu nepravem kazi povest.

Softwareove "sdileni" cehokoliv (typicky USB nebo RS232C pres IP a pod.) je Mickey Mouse business. Takze to rozhodne napatri do standardnich soucasti OS, ale ma byt resene kvalitnim HW a kvalitnim ovladacem. Ve vyrobe se navic pohybuju casto a vidim brutalni posun ze seriove do IP komunikace (vetsina zarizeni ma USB, R232C i Ethernet, a Ethernet je nyni preferovany; zbytek je tam kvuli z5ne kompatibilite).

Vyjimka je tedy urcite remote desktop, ale to je jina kategorie.

MP

Díky, čipy Prolific jsem v dávné minulosti rovněž používal. Dokonce si myslím, že je tímto čipem osazen např. moje rádio Icom. 

Na tu druhou věc mám prostě jiný názor. Ale, jak jsem psal, nenutím ho nikomu. Souhlasím, že posun ze sériové komunikace k IP komunikaci je. V tom nejjednodušším případě psaní aplikace např. ve Visual Studiu stačí jedinou instrukcí importovat System.Net. Sockets, na jednom řádku deklarovat TCP klienta, otevřít Network stream a posílat bajt po bajtu. Stačí k tomu dva parametry IP adresa a port. Nicméně, virtuální sériový port nevidím jako ovladač HW. Já to vidím jako SW rešení služby, která umožňuje aplikacím komunikovat se sériovým portem v plné parádě a posílat bajty transparentně na IP adresu, kde naslouchá TCP server na daném portu. Tedy nikde není žádný HW, žádná fyzická vrstva. To, co jsem nakonec smazal, to byl odkaz na freeware aplikaci, která tohle jednoduše dělala. Ale jen na jednom virtuálním seriovém portu. K diskuzi je, do kdy bude sériový port in. Zde se asi rovněž lišíme v názoru. Jenže sériový port tu je, dokonce od roku 1969. Dostalo se mu cti, že je emulován např. v Bluetooth protokolech. Je rovněž emulován na zařízeních, která umožňují aplikacím sériovou komunikaci a odstraňují limity hardwarového rozhraní, které jsou dané nesymetrickou linkou RX/TX vůči GND, sériovým přenosem bajtů nebo méně bitů za sekundu v systému start stop, prostě fyzické limity RS-232, často vágně shrnuté do omezení 15m délky kabelu. Právě komunikace Serial over TCP/IP tyto limity RS-232 brutálně zlikvidovala, funguje na LAN, WAN, přes Internet. 

Proto jsem vyslovil tu kacířskou myšlenku, proč virtuální port nemít jako službu (démona) operačního systému. Já to považuji za užitečné, a proto mám prostě jiný názor na tuto součást operačního systému. Přestože nová zařízení mají rozhraní Ethernet. Díky bohu. 

Nicméně, děkuji Vám za diskuzi. Byl jsem prostě zvědavý, jak to dělají druzí, zda mají otevřené řešení. Nebo znají jen firemní řešení svázaná s konkrétním HW, což nevidím jako nutnou podmínku a mohu dokázat, že to tak není.  Ale to bych musel dělat reklamu svým stránkám na webu :-)

Nejsem si ist, zda zrovna COM porty muzou jet na usermode driverech, IMHO ne.

MP

Zda mohou jet na UMDF, případně, na kterých, to netuším. Také jsem zjistil, že od různých autorů se různě objevují ve Správci zařízení. Některé stejně, jako emulované Bluetooth seriové porty, jiné ve své vlastní položce, např. takto. 

Zrovna Eltima pravděpodobně běží jako démon (služba nebo jak je to správně) a ten program, který jsem prvně zmínil slouží jen ke konfiguraci přes sdílený soubor. Takže je možné, že driver framwork nebyl využit. Směrování bajtů na TCP server je potom už jen banalita. Firemní SW pravděpodobně šifrují, proto nejdou s jiným HW, kde běží se serverem dešifrování, otevřený SW nešifruje a přenáší bajt po bajtu transparentně. 

Díky za diskuzi. Původně jsem totiž uvažoval, že si o UMDF něco přečtu a napíšu si vlastní řešení. Potom jsem vyzkoušel to, které jsem původně popsal a pak jsem se zeptal, co kdo vlastně používá :-) tedy, pokud ještě běžní uživatelé něco dělají se sériovým rozhraním. Přeji hezký víkend. 

Míra Šídlo, ok1ufc